TWOJE OCZY PODCZAS SNU

Na śnie spędzasz przeciętnie ok. 2 910 godzin w ciągu roku, czyli aż 1/3 swojego życia. Kiedy śpisz, wyglądasz lub nawet leżysz w bezruchu to jednak Twój mózg i oczy są w tym czasie niezwykle aktywne. Czy wiesz, co dokładnie robią twoje oczy podczas snu?

Szybkie ruchy gałek ocznych podczas fazy snu REM

Mięśnie ciała w czasie snu są całkowicie rozluźnione, lecz gałki oczne poruszają się pod powiekami. Ich najszybsze ruchy, zwane REM (Rapid Eye Movement) mają miejsce w czasie, kiedy śpimy. Te ruchy oczu są najszybszymi ruchami wytwarzanymi przez ludzki organizm – osiągają prędkość kątową 900 stopni na sekundę. Dlaczego oczy tak szybko poruszają się w trakcie snu? Dokładna odpowiedź na to pytanie nie jest znana. Jedną z popularnych teorii badawczych na ten temat jest informacja, że oczy… podążają za obrazami widzianymi podczas śnienia.

W jaki sposób brak snu wpływa na oczy?

Nie śpisz wystarczająco długo? Cóż, z badań przeprowadzonych przez Centers for Disease wynika, że ponad 40 milionów amerykańskich pracowników śpi krócej niż 6 godzin na dobę. Choć zdecydowana większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że zbyt krótki sen może negatywnie wpływać na czas reakcji i koncentracji, ich wiedzy umknął fakt, że zbyt krótki sen wpływa także na wzrok. W czasie snu wzrok nie tylko odpoczywa (podobnie jak nasze ciało), lecz także regeneruje się. Aby regeneracja była możliwa, niezbędne jest minimum 5 godzin snu, choć oczywiście wszystko jest zależne od konkretnego organizmu. Jeśli oczy niedostatecznie zregenerują się podczas snu, możliwe są skutki uboczne, np. skurcze powiek, obrzęk nerwu wzrokowego czy uciążliwa na co dzień suchość oczu. Zbyt krótki sen może także zakłócać pracę układu odpornościowego do zwalczania infekcji, ponieważ hamuje zdolność organizmu do wytwarzania przeciwciał.

Jak sen wpływa na mózg?

Sen jest również istotny z punktu widzenia aktywności mózgu, gdyż dzięki niemu kora mózgowa (odpowiadająca za myślenie) może odpocząć. To właśnie przez sen wspomagana jest plastyczność mózgu, która sprzyja procesowi uczenia się oraz przetwarzania informacji. Brak odpowiedniej dawki snu sprawia, że czujemy się, jakbyśmy funkcjonowali na autopilocie. Częstym skutkiem niedoboru snu jest ogólne rozdrażnienie, trudności z racjonalnym myśleniem oraz spadek umiejętności radzenia sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami.

W trosce o swój wzrok i swoje zdrowie, zachęcam do tego, aby pamiętać o wysypianiu się. Zalecana liczba godzin snu dla dorosłych wynosi 7-9, dla dzieci ok. 10-11, a dla niemowląt jeszcze więcej.

Na zmęczone, niewyspane i suche oczy polecam krople do nawilżania, np. HYAL-DROP MULTI, 10 ML; jak również wszelkie płyny do soczewek, które błyskawicznie usuną wszystkie bakterie, grzyby czy osad białkowe takie jak płyn OPTI-FREE EXPRESS, 355 ML, który występuje w kilku wariantach pojemnościowych dzięki czemu posłuży zarówno na długo w domu, jak i możesz zabrać go na weekend w postaci małej buteleczki o pojemności 120ml.