DIETA ZDROWA DLA OCZU

Mówi się, że jeśli codziennie zje się jabłko, będzie można zapomnieć o wizytach u lekarza. A czy prawdą jest, że jedzenie marchewki korzystnie wpływa na wzrok i może nas uchronić od wizyt u okulisty?

dieta dla zdrowia oczu

Okazuje się, że to, co jemy, wpływa na nasze ogólne zdrowie, jak i na zdrowie oczu. Pewne zmiany wprowadzone do codziennej diety mogą pomóc opóźnić, a nawet uniemożliwić rozwój chorób oczu związanych z wiekiem, np. zwyrodnienia plamki żółtej czy zaćmy.

Jedz ZIELONE, a zwłaszcza ciemnozielone warzywa

Dieta bogata w kolorowe owoce i warzywa wpływa na ogólny stan zdrowia, jak również na zdrowie oczu. Eksperci uważają, że bezpośredni wpływ na wystąpienie zaćmy ma brak równowagi pomiędzy obecnością wolnych rodników i przeciwutleniaczy w organizmie. Dwa wartościowe dla oczu przeciwutleniacze, czyli luteina i zeaksantyna, znajdują się w ciemnozielonych warzywach,takich jak kapusta czy szpinak.

Tłuszcze są dobre, ALE tylko te właściwe

Nie wszystkie tłuszcze są złe. Pewne kwasy tłuszczowe, takie jak kwasy tłuszczowe Omega-3 działają zapobiegawczo przeciwko degeneracji plamki żółtej oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia jaskry. Naukowcy z Narodowego Instytutu Oka potwierdzają, że uczestnicy badania nad starzeniem się wzroku, u których poziom kwasów tłuszczowych Omega-3 w organizmie był wysoki, w ciągu 12 lat o 30% rzadziej niż pozostali zmagali się z rozwojem zwyrodnienia plamki żółtej.

SÓL- mniej znaczy więcej
Wytyczne rządowe wskazują, że norma spożycia sodu wynosi 2300 mg na dobę, czyli około jednej łyżeczki soli. Większość Amerykanów spożywa 3500 mg, z czego znaczna część pochodzi z wysoko przetworzonej żywności. Wiele osób wie, że dieta, w której występuje zbyt duża ilość soli, może wzmagać ryzyko chorób serca, jednak nie zdaje sobie sprawy z faktu, że wysokie spożycie soli może zwiększyć także ryzyko wystąpienia zaćmy.

Wprowadzenie zmian do Twojego stylu życia i diety może być dla wielu osób trudne do wyobrażenia, jednak zapewniam, że jest możliwe i bardzo satysfakcjonujące, szczególnie wtedy, gdy zaczyna się odczuwać pierwsze efekty zmian. Jeśli chcesz uzupełnić zdrową dietę składnikami niezbędnymi dla zdrowia oczu, możesz sięgnąć po suplementy diety z luteiną, które pomogą uzupełnić luki wartości odżywczych. 

Jesteś tym co jesz! Zwracaj uwagę na to co wybierasz w swoim pożywieniu, pamiętając o tym, że oczy są ważnym elementem w ciele człowieka, a jadanie zdrowo i kolorowo pozwoli Ci zadbać nie tylko o oczy, ale również o cały organizm.