SKĄD SIĘ BIORĄ ŁZY? DLACZEGO PŁACZESZ?

Mimo, że płacz jest w wielu sytuacjach dość kłopotliwym zachowaniem człowieka, występuje w konkretnym celu. Poniżej przedstawię Ci trzy rodzaje łez, różniące się od siebie tym, co je spowodowało, czy na przykład zrobiło Ci się smutno..czy może własnie kroisz cebulę?! Dowiedz się skąd się biorą łzy i jak na Ciebie wpływają gdy wypływają 🙂

Czy zastanawiasz się czasem dlaczego z Twoich oczu płyną łzy, kiedy człowiek jest smutny, zmęczony lub sfrustrowany? Okazuje się, że łzy są jedyną funkcją fizjologiczną, która jest unikalna dla ludzi.

Łzy podstawne znajdują się w Twoich oczach przez cały czas. Służą ochronie, odżywiają i nawilżają oczy. Różnią się składem chemicznym od innych rodzajów łez.
Charakteryzuje ten rodzaj łez głównie fakt iż są stale produkowane, dodatkowo utrzymują brud i zanieczyszczenia z dala od powierzchni oka. Owe łzy zbudowane są z trzech warstw, a mianowicie z:warstwy śluzu, która utrzymuje łzy w oku, warstwy śluzu, która utrzymuje prawidłowe uwodnienie oka zapobiegając rozmnażaniu się bakterii w oczach i warstwy zewnętrznej lipidowej, która utrzymuje gładką powierzchnię oka.

Odruchowe łzy są produkowane w dużej ilości, aby chronić oczy przed czynnikami drażniącymi. Takimi czynnikami są na przykład wiatr i dym, a także cebula, która zawiera sulfotlenek S-propynylocysteiny.
Głównym zadaniem łez odruchowych jest zmywanie szkodliwych dla oka substancji, cechują się dużą ilością uwalnianych łez oraz budową, gdyż posiadają warstwę wodną łez, która zawiera przeciwciała chroniąc oczy przed mikroorganizmami z zewnątrz.

Łzy emocjonalne są ostatnim rodzajem łez, które są najbardziej tajemnicze. Naukowcy nie wiedzą dokładnie, dlaczego do łez potrafią doprowadzić nas różne emocje, ale istnieją pewne, niezbadane dotąd teorie. Jedna z nich mówi, że łzy emocjonalne to cichy system sygnalizacji, za pomocą którego jesteśmy w stanie wpływać na inne osoby. Inna z kolei mówi, że łzy są sposobem na uzyskanie współczucia. Istnieje także teoria, według której łzy są systemem ochronnym łagodzącym stres u 85% kobiet i 73% mężczyzn. Popularna jest także teoria, według której łzy pomagają budować społeczności, ponieważ płacz i empatia są składowymi bliższych relacji niezbędnych do życia w złożonym społeczeństwie.

Cechą charakterystyczną łez emocjonalnych jest fakt, iż stabilizują nastrój, zawiera wysoki poziom kortykotropiny odpowiedzialnej za pobudzanie nadnerczy do wydzielania kortyzolu-hormonu stresu. Łzy emocjonalne zawierają również enkefalinę, endorfiny i naturalny środek przeciwbólowy! 🙂 

Mam nadzieję, że te powyżej opisane przeze mnie ciekawostki na temat łez pomogą przetrwać Ci ciężkie chwile. Teraz oglądając smutne sceny w filmie, będziesz mieć świadomość, że łzy są Twoim sprzymierzeńcem. Płacz, płacz…na zdrowie! 🙂

P.S. Jeśli wolisz płakać ze szczęścia to zajrzyj na punktsoczewek.pl, by móc cieszyć się super promocjami! Teraz masz szansę „zmoczyć” swoje oczy taniej, dzięki kroplom Hyal-Drop multi, które nawilżają i odświeżają oczy w przypadku uczucia suchości, podrażnienia i zmęczenia oczu.