Brwi – jakie mają funkcje?

Twoje brwi pomagają chronić oczy, są jak filtr chroniący przed wilgocią np. przed deszczem, potem czy przed wszelkimi zanieczyszczeniami. Wg anatomii kształt czaszki, tj. głównie czoła, jak również brwi osadzone na jego szczycie oraz powieki i rzęsy współpracują ze sobą tak, aby zapewnić dobre widzenie. Ochrona oczu jest najważniejszym zadaniem brwi, ale te „kilka włosków” potrafią o wiele więcej niż Ci się wydaje.

Oto przykład: spójrz na swoje odbicie w lustrze i wyobrazić sobie, jak będziesz wyglądała bez brwi. Śmiało 🙂

Trochę dziwnie, prawda?Jak myślisz, czy Twoja rodzina i przyjaciele rozpoznaliby Cię bez brwi?

Prawdopodobnie myślisz, że tak. Jednak brwi są tak istotne, że ich brak może zakłócić zdolność naszego mózgu do rozpoznawania twarzy. Wiem to stąd, iż nie tak dawno wykonano badania, które miały na celu obserwację znaczenie oczu, brwi oraz oczu i ich okolicy w rozpoznawaniu twarzy. Naukowcy poprosili uczestników badania, aby zdecydowali, czy zdjęcia dwóch twarzy pokazane jedno po drugim przedstawiają tą samą czy różne osoby. W przypadku gdy na jednym zdjęciu brwi zostały cyfrowo usunięte z twarzy, nastąpił znaczny spadek liczby osób, które uznały, że były to dwa zdjęcia tej samej osoby.

Brwi są także istotne przy mimice i stanowią klucz do komunikacji niewerbalnej.

Jak często jesteś w stanie powiedzieć, co ktoś miał na myśli wyłącznie w oparciu o wygląd jego oczu? Od szczęśliwego, z szeroko otwartymi oczami poprzez wyraz ekscytacji aż do  marszczącego czoło z niezadowolenia, oczy i brwi mogą nam wiele powiedzieć. Niewerbalne sposoby komunikacji, takie jak mimika i postawa ciała (język ciała) stanowią dużą część codziennej interakcji z otoczeniem. Twoje brwi pomagają otoczeniu zrozumieć kiedy jesteś rozbawiona, zatroskana, sceptyczna, zamyślona itd. Te subtelne i nie tak subtelne sygnały mogą mieć duży wpływ na to jak ludzie Cię postrzegają i jak się do Ciebie odnoszą.

Brwi pomagają również zdefiniować Twój wygląd.

Spójrz pod kątem wielkiego ekranu, aktorzy, jak również fikcyjne postaci mają bardzo charakterystyczne brwi, dzięki którym zyskały sławę i są bezpośrednio kojarzone przez nie. Do głowy przychodzi mi kilka z nich, np. modelka Cara Delevingne, Pan Spock z Star Trek, aktorzy Sean Connery, Megan Fox, Moon Geun Young i Jack Nicholson, a także sama Mona Lisa namalowana przez Leonarda da Vinci.

Dbaj o swoje brwi w codziennym życiu, zarówno podczas ich farbowania, jak i przy regulacji. Pamiętaj, że dzięki nim nie tylko świetnie i oryginalnie wyglądasz, ale także brwi sprawiają, że oczy są chronione przed różnymi zanieczyszczeniami.