PARAMETRY SOCZEWEK- co oznaczają?

Soczewki kontaktowe to produkt medyczny, który powinien być dobrany przez specjalistę. To on podczas specjalnego badania wzroku określa parametry, które muszą mieć Twoje soczewki, aby najlepiej spełniały swoje zadanie i nie powodowały dyskomfortu. Wszystkie soczewki posiadają kilka podstawowych parametrów, odpowiednio oznaczonych na opakowaniu.

1.Moc soczewki kontaktowej (mierzona w dioptriach) jest ściśle związana z tym, jak głęboką wadę wzroku posiadasz. Ujemne moce przeznaczone są dla krótkowidzów, a dodatnie dla dalekowidzów. Zakres mocy zależy od danego produktu, zazwyczaj jest dość szeroki. Przykładowo, w popularnych soczewkach Acuvue Oasys zakres ten wynosi od -12,00 D do +8,00 D, z kolei są również takie soczewki, które posiadają dużo większy zakres np.  Proclear (od -20,00 D do +20,00 D. Należy pamiętać, że moc soczewek kontaktowych nie zawsze odpowiada mocy szkieł okularowych. Moc oznaczana jest symbolem PWR lub SPH.

2.Krzywizna, a właściwie promień krzywizny bazowej, to ważny parametr, który decyduje o geometrii Twojej soczewki. Im większy, tym powierzchnia soczewki jest bardziej płaska. Promień soczewki powinien zależeć do promienia krzywizny rogówki zmierzonej podczas badania. Promień krzywizny soczewki oznacza się jako BC i podaje się w milimetrach. Jego  wartość najczęściej waha się między 8,3 mm a 9 mm. Popularne soczewki występują często w 2 (czasami nawet 3) wariantach o różnej krzywiźnie.

3.Średnica oznacza wielkość soczewki – powinna być na tyle duża, aby przykryć Twoją rogówkę. Powinna być ona określona przez okulistę lub optometrystę podczas specjalistycznego badania wzroku. Parametr oznaczony jest skrótem DIA i podawany jest w milimetrach. Zakres średnicy dla najpopularniejszych soczewek wynosi najczęściej między 14 a 14,5 mm.

4.Moc cylindra znajduje się na opakowaniach soczewek torycznych, czyli takich, które korygują astygmatyzm. Soczewki z cylindrem mówią o stopniu korekcji astygmatyzmu. Określa się go w dioptriach i oznacza skrótem CYL.

5. to również parametr charakterystyczny dla soczewek torycznych, który oznacza ustawienie cylindra. Zależny jest od kształtu Twojej rogówki. Oś podaje się w stopniach – zakres wartości wynosi od 0 do 180 stopni. Na opakowaniu oś oznaczona jest symbolem AXE.

6.Addycja jest parametrem występującym w soczewkach progresywnych, korygujących prezbiopię. Oznacza dodatek do mocy widzenia, a konkretnie różnicę pomiędzy korekcją do bliży a korekcją do dali. Dzięki temu takie soczewki umożliwiają wyraźne widzenie z różnych odległości. Addycja podawana jest w dioptriach, czasami jest też określana jako low, medium, high (niska, średnia, wysoka). Symbolizuje ją skrót ADD

7.Pozostałe

Inne przydatne parametry, które możesz znaleźć na opakowaniu soczewek to m.in. uwodnienie to procentowa zawartość wody w soczewkach oraz przepuszczalność tlenu do rogówki wyrażana w jednostce Dk/t. Wartości te są jednakowe dla danego produktu -niezależne od wymienionych wyżej parametrów. Opakowanie soczewek musi także zawierać informacje o dacie ważności i numerze partii , oznaczanej jako skrót LOT.

Mam nadzieję, że pomogłam wszystkim tym,którzy borykali się z niewiedzą i ciekawością oznaczeń wszystkich opakowań soczewek, jakie kupujecie. To niezwykle ważne by przed zakupem wybranych soczewek zbadać wzrok u specjalisty, dowiedzieć się jakie parametry są dla Ciebie by szybko i sprawnie zrobić zakupy z punktsoczewek.pl 🙂