10 mitów na temat soczewek kontaktowych

1. Soczewki kontaktowe nie są tak wygodne jak okulary

Materiały, z których wykonane są nowoczesne soczewki kontaktowe, przepuszczają tlen, są miękkie, cienkie i elastyczne. Wszystkie te aspekty sprawiają, że soczewek na oczach już w kilka chwil po założeniu kompletnie nie czuć – świetnie dopasowują się do gałki ocznej, zapewniając perfekcyjne widzenie i do tego pozwalają zapomnieć o wadzie wzroku.

2. Noszenie soczewek wiąże się z częstymi infekcjami oczu

Jest to jeden z największych mitów jakie słyszałam, ludzie boją się nosić soczewki bo wydaje im się, że będą mieć choroby oczu czy infekcje. Jest to oczywiście ABSURD! Jeśli dbasz odpowiednio o higienę soczewek kontaktowych to nie musisz się martwić o pojawienie się jakiejkolwiek infekcji 😉 Częsta wymiana szkieł, regularne stosowanie płynów pielęgnacyjnych, dezynfekcja oraz stosowanie się do wszystkich wskazówek specjalisty są gwarancją zawsze zdrowych oczu.

3. Przez soczewki oczy nie oddychają

Docieranie tlenu do rogówki oka to podstawowy składnik zdrowych oczu. Silikonowo-hydrożelowe materiały, które znajdują się na soczewkach, przepuszczają do oka wystarczającą ilość tlenu. Niemalże wszystkie nowe soczewki dostępne na rynku zbudowane są z takich materiałów, które przepuszczają tlen, więc nie masz się co martwić o słabo dotlenione oko spowodowane soczewką. Pamiętaj jednocześnie o właściwej pielęgnacji i zalecanej przez specjalistę częstotliwości wymiany szkieł, będziesz mieć zdrowy komfort oczu na zamówienie 🙂

4. Boję się przemieszczenia soczewki za gałkę oczną i przy gwałtownych ruchach soczewka może mi wypaść

Niepotrzebnie, nasze oczy są naturalnie fizycznie zabezpieczone przed zagubieniem lub przesunięciem soczewki za oko 😉

Co do wypadania to bez obaw! Miękkie soczewki kontaktowe uprzednio dobrze dobrane przez specjalistę, a później odpowiednio założone, w żaden sposób nie mogą wypaść samoistnie, jednak musisz pamiętać, że przy intensywnym tarciu oka odklejenie się soczewki jest sporadycznie możliwe.

Wiedz, że siła trzymania się soczewki na oku zależy przede wszystkim od jej średnicy i krzywizny, specjalista dobiera soczewki takie by pasowały w pełni do Twojego oka.

5. Pielęgnacja soczewek kontaktowych pochłania dużo czasu

Jeśli zależy nam szczególnie na czasie, warto wybrać soczewki jednodniowe, które są codziennie zmieniane na nową parę, nie wymagają płynów pielęgnacyjnych ani pojemniczków na soczewki.

Jednocześnie podkreślę fakt, iż higiena szkieł kontaktowych nie trwa dłużej niż umycie zębów 🙂 – ściągnięcie, zdezynfekowanie soczewki, zanurzenie jej w płynie pielęgnacyjnym na noc i ponownie założenie rano nie powinno zająć więcej niż dwie minuty dziennie.
Podczas pierwszej wizyty u specjalisty, nauczysz się zakładać i zdejmować soczewki, więc spokojnie będzie to prościzna z czasem, lecz w początkowych dniach użytkowania Twoich soczewek z pomocą może przyjść Ci przyssawka do zakładania i zdejmowania soczewek, która kosztuje w moim ulubionym sklepie ok 7 zeta, a wsparcie w tych czynnościach masz murowane! Znajdziesz ją tutaj 🙂

6. Noszenie soczewek kontaktowych i makijaż nie idą w parze.

Jak najbardziej idą 🙂 Jedyne zastrzeżenie to kolejność wykonywanych tych czynności musi zostać zachowana, mianowicie rano najpierw zakładasz soczewki, potem malujesz oczy, a wieczorem zaczynasz od ściągnięcia soczewek, a następnie zabierasz się za demakijaż. I to wszystko! Proste? No pewka 😉

7. Astygmatyzm uniemożliwia mi noszenie soczewek.

Jeszcze kilkanaście lat temu to stwierdzenie było częściowo prawdziwe. Jednak dziś całkowicie jest nie do przyjęcia, świat wyszedł na przeciw takim sprawom – dostępna jest pełna gama soczewek torycznych, które zapewniają swobodę noszenia i korekcji astygmatyzmu. Niebawem zamieszczę post o astygmatyzmie, będzie można tam poczytać więcej na ten temat.

8. Nie mogę funkcjonować bez okularów do czytania.

Jeśli Twoją wadę wzroku charakteryzuje prezbiopia, czyli konieczność używania dodatkowych okularów do czytania, spokojnie możesz ją skorygować za pomocą jednych soczewek kontaktowych progresywnych. Zapewniają one dobre widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka.

9. Jestem za młody/stary, by nosić soczewki kontaktowe.

Soczewki kontaktowe dobierane są nie ze względu na wiek, ale ze względu na wadę oczu. Ani zbyt młody, ani starszy wiek nie są przeciwwskazaniem do noszenia i dbania o soczewki. Wręcz przeciwnie – ta forma korekcji wzroku daje niezwykłą wygodę zarówno bardzo aktywnym dzieciom i nastolatkom, jak i osobom w podeszłym wieku umożliwiając jednoczesną korekcję wzroku w bliży i dali.

10. Korekcja wzroku soczewkami kontaktowymi dużo kosztuje.

Soczewki to typ korekcji wzroku tańszy niż myślisz, o czym warto się przekonać. Jeśli szczególnie zależy Ci na dostosowaniu potrzeb swojego wzroku do budżetu, skonsultuj tę kwestię ze swoim specjalistą, który odpowiednio dopasuje szkła.

Zrób tanie zakupy szybko, miło i przyjemnie! 🙂