Planujesz zakup soczewek, ale nie wiesz jakie wybrać? Nadchodzę z pomocą :)

Wiele osób chciało by nosić soczewki kontaktowe, z różnych powodów, ale nie wie od czego zacząć swoją przygodę z nimi, dlatego postanowiłam wyjść im na przeciw z pomocą, gdyż znam ten temat od podszewki. Sama niegdyś miałam z tym problem, chciałam podczas wakacji cieszyć się możliwością noszenia okularów przeciwsłonecznych, ale nie wiedziałam gdzie je kupić i jakie. Jeśli też masz taki problem, przeczytaj ten artykuł by zakup soczewek stał się dla Ciebie dużo prostszy 😉

Pierwszy krok to wizyta u okulisty lub optometrysty

Dobór szkieł kontaktowych wymaga profesjonalnej wiedzy i doświadczenia lekarza specjalisty, dlatego przed zakupem soczewek koniecznie porozmawiaj z okulistą lub optometrystą, gdyż noszenie źle dobranych szkieł prowadzi do pogorszenia wzroku, infekcji i ucisku rogówki. Jedynym sposobem by uniknąć takich efektów jest wizyta u specjalisty i profesjonalne, bezbolesne badanie, które pozwoli na dobranie odpowiednich soczewek pod kątem Twojej wady wzroku i parametrów szkieł.

Jeśli chcesz zastąpić okulary lub zmienić swój kolor oczu to dobieranie soczewek kontaktowych zawsze należy zacząć od wizyty u okulisty lub optometrysty, który zbada Twoje indywidualne wskazania i przeciwwskazania, pomoże Ci dobrać soczewki kontaktowe do wady wzroku, oceni jaką masz średnicę soczewki i promień krzywizny oraz sprawdzi czy dobrana soczewka dobrze leży na oku.

W pierwszej kolejności specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad, zbada geometrię oka i sprawdzi czy nie występują żadne przeciwwskazania do noszenia szkieł kontaktowych. Takie badanie określa między innymi ostrość wzroku, refrakcję oka, krzywiznę rogówki i przedni odcinek oka, jak również sprawdza ilość filmu łzowego. Następnie lekarz przymierzy Ci soczewki, aby dobrać te najbardziej odpowiednie dla Ciebie. Wszystkie wymienione wyżej czynności muszą zostać wykonane przez specjalistę, ponieważ tylko on może Ci określi indywidualne wskazania i przeciwwskazania do noszenia soczewek, na ich podstawie wydając zalecenia i receptę.

Co dalej? Później już to co lubimy najbardziej czyli- ZAAAKUPY 🙂

Z własnego doświadczenia mogę polecić Ci zakupy soczewek kontaktowych wyłącznie w sieci, gdyż sklepy internetowe mają dużo mniejszą marżę na produkty niż stacjonarne, dlatego ceny samych soczewek będą niższe. Dzieje się tak głównie dlatego, iż te pierwsze nie mają opłat czynszowych za wynajęcie stacjonarnego lokum w centrum miasta. Zakupy w sieci są bardzo praktyczne, bez wychodzenia z domu można zamówić szybko i sprawnie potrzebne w danej chwili produkty.

I tu znów pojawia się pytanie jaki sklep wybrać? Jako wieloletnia „ślepa” dziewczyna przeszłam długą drogę w poszukiwaniu tego najlepszego sklepu. Nie było to łatwe, dlatego że nie każdy sklep internetowy skupia się w pełni na kliencie, co jest niefajne w momencie gdy np. chcesz zrobić szybki zakup bo soczewki są potrzebne na już, a paczki wciąż nie ma na czas, Bywało tak, że sklepy z dużym opóźnieniem wysyłały paczkę lub w ogóle do dnia dzisiejszego paczki nie dostałam. Ponadto są takie sklepy na rynku, które nie przyjmują reklamacji, nie odpowiadają w pełni za otrzymaną paczkę i obsługa bywa bardzo nie miła.

Na szczęście znalazłam ten odpowiedni sklep i już od kilku lat kupuję w nim, zarówno soczewki, jak i inne akcesoria. Ceny są na studencką kieszeń 😉 przesyłki są kompletne, szybko wysyłane, a jeśli masz jakieś pytania to obsługa sklepu chętnie na nie odpowie, w mailu czy przez telefon. Dlatego z ręką na sercu będę ten sklepu tu na blogu polecać tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie robiąc i otrzymując zamówienie z uśmiechem na twarzy, jednocześnie ciesząc się dobrą jakością produktu, a jeśli „coś pójdzie nie tak” to masz możliwość bezproblemowego zwrotu, złożenia reklamacji, wycofania się z zakupu lub czasami wymiany produktu na inny.

Poniżej dowiesz się jakie są rodzaje soczewek, ile czasu można je nosić, czy można spać w szkłach kontaktowych, czym różnią się soczewki sferyczne od torycznych i jakie soczewki są odpowiednie dla krótkowidza lub astygmatyka oraz wiele innych niezbędnych informacji jakie przydadzą Ci się podczas wyboru odpowiednich dla siebie soczewek.

Funkcje soczewek – jakich soczewek potrzebujesz?

Istnieją trzy główne kategorie pod względem zastosowania, takie jak:

Soczewki korekcyjne są to szkła korygujące wady wzroku, do których zalicza się soczewki: sferyczne, toryczne i progresywne;

Soczewki lecznicze (terapeutyczne) – nie korygują wzroku, lecz są opatrunkiem dla oka po urazie rogówki. Często też stanowią nośnik leków lub mogą być wykorzystywane jako zasłonka u dzieci;

Soczewki kosmetyczne – umożliwiają wyłącznie zmianę koloru tęczówki. Mimo, iż nie mają funkcji korygujących czy leczniczych to stosując je należy przestrzegać takich samych zasad higieny, pielęgnacji i konsultacji z lekarzem specjalistą, co w przypadku innych soczewek.

Soczewki kontaktowe to dobry wybór gdy: cierpisz na wadę wzroku powyżej minus 6/7 dioptrii lub maksymalnie plus 5 dioptrii; potrzebujesz zwiększonej ochrony przed bakteriami; cierpisz na brak tęczówki; w każdym z oczu masz inną wadę, przede wszystkim gdy różnica między obojgiem oczu wynosi min. 3 dioptrie i nie jest możliwe skorygowanie wady okularami; pragniesz zmienić swój wizerunek, dostosować go do wymogów miejsca pracy lub dla własnego komfortu na co dzień, np. podczas uprawiania sportu.

Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych są wtedy, gdy: nie masz nawyku lub chęci dbania o higienę osobistą i soczewek; nie możesz przełamać lęku przed założeniem soczewki; cierpisz na stany zapalne gałki ocznej, takie jak zapalenie spojówek czy jęczmień; często masz stany zapalne całego organizmu; zmagasz się z zespołem suchego oka- problem ten nie zawsze stanowi jednak przeszkodę dla soczewek; masz zaawansowaną cukrzycę lub inne schorzenie utrudniające gojenie się ran; jesteś w stanie obniżonej odporności; przyjmujesz leki uspokajające lub inne wpływające na wydzielanie łez; cierpisz na nadczynność tarczycy; zmagasz się z poważnymi alergiami; masz nadciśnienie tętnicze lub oczne (stosowanie dozwolone jest tylko pod ścisłą kontrolą lekarza); cierpisz na jaskrę.

Jak dobrać soczewki kontaktowe do wady wzroku?

Soczewki kontaktowe- korekcyjne dobiera się stosownie do wady wzroku, których celem jest poprawa widzenia. Wyróżnia się następujące rodzaje soczewek:

  • soczewki sferyczne– przeznaczone są dla krótkowidzów i dalekowidzów. Szkła sferyczne są jednoogniskowe, ich moc to obecnie nawet 25 dioptrii na plusie lub minusie, choć liczba dioptrii w każdym ze szkieł jest taka sama. Pamiętaj, że moc soczewek zaleconych przez lekarza może znacznie różnić się od mocy dotychczas stosowanych okularów, gdyż w przypadku tych ostatnich odległość szkła od oka jest znacznie większa.
  • soczewki toryczne– stworzone są dla astygmatyków, by korygować między innymi zamazane widzenie, które jest też cechą daleko- i krótkowzroczności. Do korekcji tej wady niezbędne są dodatkowe parametry, takie jak oś i cylinder. Soczewki toryczne różnią się geometrią od soczewek sferycznych, dzięki czemu lepiej dostosowują siłę załamania promieni słonecznych na rogówce astygmatyka.
  • soczewki progresywne– stosowane są głównie przez osoby starsze ze starczowzrocznością lub osoby po czterdziestce z innymi zaburzeniami akomodacji oka, jak również przez osoby odczuwające dyskomfort przy stosowaniu dwuogniskowych szkieł okularowych lub naprzemiennie dwóch par okularów. Umożliwiają ostre widzenie liter w czytanej książce i obiektów znajdujących się daleko, dlatego zastępują często pacjentowi dwie pary okularów.

Pamiętaj, że działanie soczewek progresywnych by stało się odczuwalne, oczy muszą najpierw się do nich przystosować, taki okres trwa około dwóch tygodni i wiąże się z chwilowym pogorszeniem wzroku.

Dobór soczewek kontaktowych ze względu na rozmiar

Dopasowanie soczewek kontaktowych do wymiarów oka jest równie ważne, co ich dobór do wady. Źle dobrane rozmiarem soczewki są niewygodne, powodują uczucie ciała obcego w oku, zaburzają ostrość widzenia, a czasem wywołują lekki ból. Aby soczewka była dopasowana do wady wzroku należy wziąć pod uwagę: moc soczewki, do określenia jej rozmiaru potrzebny jest inny jej parametr – średnica (DIA) podawana w milimetrach oraz promień krzywizny BC.

Lekarz specjalista zajmuje się doborem wielkości soczewek, gdyż: zbyt duże soczewki mogą wywołać zapalenie spojówek, nie mówiąc już o niewygodzie. za ciasne soczewki powodują ucisk rogówki i naczyń krwionośnych oka. Nosząc je można doprowadzić do pogorszenia widzenia i obrzęku, a także przekrwienia oczu. Takie badanie polega na przymierzeniu Ci szkła o różnych średnicach i z różną krzywizną, zapewniając idealne dopasowanie soczewki.

Czas użytkowania – soczewki jednodniowe czy miesięczne?

. Istnieją zarówno soczewki jednorazowego użytku, które wyrzuca się po jednym dniu, jak i takie szkła, które można nosić bezpiecznie przez cały miesiąc, czy nawet kwartał. Soczewki jednodniowe (jednorazowe) są bardzo wygodne z wielu względów, a ich główne zalety to: sterylność; delikatność – są one cieńsze od soczewek wielokrotnego użytku; większe nawilżenie; brak konieczności higienicznego przechowywania i kupowania płynów pielęgnujących i pudełeczek. Są też idealnym rozwiązaniem jeśli nie chcesz nosić soczewek codziennie, jak również gdy uprawiasz sport. Należy jednak ściśle przestrzegać zasady, iż używamy ich wyłącznie jednorazowo, to znaczy przez maksymalnie jeden dzień.

Najbardziej popularne są szkła wielokrotnego użytku gdyż nosić znacznie dłużej, jednak wymagają przy tym starannej pielęgnacji i higieny z użyciem specjalnych pojemniczków na soczewki i płynów. Oczywiście należy bezkompromisowo wymieniać je po upływie określonego terminu. Soczewki dwutygodniowe nadają się idealnie dla osób, które chcą nosić szkła kontaktowe okresowo, naprzemiennie z okularami. Są stworzone z myślą o tych, które pragną większej wygody wyjeżdżając na dwutygodniowy urlop lub obóz sportowy. Po dwóch tygodniach należy je wyrzucić. Soczewki miesięczne są najczęściej wybierane przez stałych użytkowników soczewek ponieważ wymagają starannego, higienicznego przechowywania w pojemniczkach z płynem do soczewek oraz comiesięcznej wymiany. Soczewki kwartalne wymienia się co trzy miesiące, trzeba obowiązkowo codziennie po ściągnięciu je czyścić, w przeciwnym razie nagromadzone bakterie i osad białkowy mogą wywołać dolegliwości oka.

Tryb noszenia szkieł kontaktowych

Masz do wyboru różne szkła w zależności od tego, jak bardzo jesteś w stanie przestrzegać zasad ich używania i conocnego zdejmowania. Sprawdź, jakie rodzaje soczewek kontaktowych wyróżnia się pod względem trybu noszenia. Dzienne soczewki kontaktowe są przeznaczone dla osób systematycznych, dla których zdejmowanie szkieł co wieczór i ich higieniczne czyszczenie nie stanowi problemu. Możesz nosić je tak długo, jak zaleci specjalista. Soczewki ciągłe- day&night- to szkła dla osób, które chcą móc nosić je bez zdejmowania nawet przez cały miesiąc. Noszenie szkieł ciągłych czasem wiąże się z koniecznością stosowania nawilżających kropli do oczu. Są to często najlepsze soczewki, które można również czasem ściągać. Jest to szczególnie ważne podczas makijażu oczu lub prysznica, gdyż soczewki nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z wodą ani kosmetykami. Warto jednak pamiętać, że całodobowe stosowanie soczewek nie jest polecane przez specjalistów, gdyż rogówka oka powinna być dotleniona, a to najlepiej osiągnąć poprzez zdejmowanie szkieł przed snem.

Rodzaje soczewek ze względu na materiał

Badając Twoje oczy by dopasować soczewki, specjalista kieruje się także materiałem, z którego są wykonane, bowiem nie każdy jest odpowiedni do danej wady wzroku. Pod tym względem wyróżnia się soczewki miękkie i twarde. Miękkie soczewki hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe cechuje wyższy niż w szkłach twardych stopień uwodnienia, czyli wyższy stopień przepuszczalności tlenu. Z drugiej strony, są one bardziej podatne na ewentualne odkształcenia i wymagają bardziej starannej pielęgnacji. Tlenoprzepuszczalność jest szczególnie wysoka w soczewkach silikonowo-hydrożelowych, dlatego są to często szkła najchętniej polecane początkującym użytkownikom, dla osób pracujących w klimatyzowanych pomieszczeniach, gdyż zapobiegają wysychaniu oka, jednak mimo to zaleca się stosować dodatkowo krople nawilżające. Soczewki twarde to najbardziej wytrzymałe szkła zalecane przede wszystkim dla osób z poważnymi wadami wzroku, takimi jak stożek rogówki oraz dla osób pooperacyjnych i z zespołem suchych oczu. Twarde szkła kontaktowe wymagają jednak dokładniejszego dopasowania niż soczewki hydrożelowe i nie są odpowiednie dla każdego.

Wybieraj świadomie – zalety i wady soczewek

Soczewki kontaktowe mają swoje plusy i minusy. Z jednej strony oznaczają większy komfort i zmianę wizerunku, z drugiej – konieczna jest ich odpowiednia dezynfekcja i bezwzględne stosowanie się do kilku zasad. Przed dobraniem soczewek, warto rozważyć ich najważniejsze zalety i wady. Zalety soczewek kontaktowych nie ograniczają się tylko do korzyści wizerunkowych, ale umożliwiają korekcję niektórych wad, wobec których okulary nie są tak skuteczne. Szkła kontaktowe nie ograniczają pola widzenia, co jest szczególnie ważne podczas kierowania samochodem czy uprawiania sportu. Problem zaparowania szkieł czy odbijania światła w przypadku soczewek nie istnieje. Soczewki pozwalają na zmianę wizerunku, łącznie ze zmianą koloru oczu, co znacząco poprawia komfort psychologiczny wielu osób. Można stosować je bezpiecznie w rożnych warunkach pogodowych, zarówno podczas siarczystych mrozów, jak i upałów, jednocześnie nie wyklucza noszenia okularów przeciwsłonecznych. Wady soczewek kontaktowych: soczewki wymagają bardzo starannej pielęgnacji i regularnej wymiany, niezachowanie higieny lub przedłużanie ich stosowania może wywoływać infekcje. Dla wielu osób założenie i zdjęcie soczewki spotyka się początkowo z barierą psychologiczną, jednak wraz z praktyką lęk ten jednak znika, a na pierwszej wizycie lekarz specjalista lub optometrysta nauczy Cię, jak zakładać szkła kontaktowe w całkowicie bezpieczny sposób. Niedługo napiszę o tym na blogu, aby można było się do tego przygotować jeszcze przed pierwszą wizytą, tak by maksymalnie zmniejszyć Twój stres przy pierwszym kontakcie z soczewkami 😉

Pamiętaj! Twoje oko cieszyć będzie się zdrowiem, tylko wtedy, gdy w pełni będziesz o nie dbać!

Najlepsze soczewki kontaktowe na rynku charakteryzuje kilka cech, które powinieneś wziąć pod uwagę przy doborze swoich szkieł. Pamiętaj, że soczewki wraz Tobą dobiera specjalista. Najwyższej jakości, najbezpieczniejsze i najwygodniejsze szkła kontaktowe cechują: wysoka skuteczność w korekcji nawet skomplikowanych wad wzroku; łatwość zakładania i zdejmowania; bardzo dobra przepuszczalność tlenu lub uwodnienia soczewek, umożliwiające oku swobodne oddychanie lub nawilżenie; skład wzbogacony o silikon, który dodatkowo zwiększa przepuszczalność tlenu; wygodne przechowywanie i pielęgnacja; obecność filtru zapewniającego ochronę przed promieniowaniem UV i promieniowaniem odbitym od śniegu; możliwość zmiany wyglądu oczu poprzez regulację odcienia tęczówki przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego wyglądu oczu.

Zdradzę Wam swój ulubiony sklep, w którym robię systematycznie zakupy już od kilku lat 😉 mogła bym wiele pisać o nim, ale najlepiej będzie gdy przekonasz się osobiście 🙂