TAJEMNICE OKA- rodzaje wad wzroku

Stańcie oko w oko z wadą wzroku!

Dziś dowiecie się, jakie są podstawowe wady wzroku, które z nich dziedziczymy, a które pojawiają się z wiekiem oraz poznaj sposoby korekty wzroku w zależności od zaburzenia widzenia.

Rodzaje wad wzroku

Gdy oko działa prawidłowo, przedmioty niezależnie od ich odległości widzimy wyraźnie, rozróżniamy kolory i kształty. Jednak gdy którykolwiek z elementów oka – a jest to bardzo skomplikowany mechanizm – nie pracuje tak, jak powinien, pojawiają się kłopoty ze wzrokiem. Wada wzroku, z którą większość osób zgłasza się do okulisty wynika z zaburzeń w ostrości widzenia (tzw. refrakcja).

Dlaczego człowiek widzi nieostro?

Wady wzroku powodujące nieostre widzenie wynikają z wadliwej pracy układu optycznego oka. Mogą być one wrodzone lub nabyte np. uszkodzenia wzroku spowodowane wypadkiem i wynikające z wieku. Przyczyną kłopotów z ostrością widzenia zazwyczaj są zaburzenia akomodacji oka, czyli w „ustawieniu” ostrości przez narząd wzroku. Dzieje się tak, gdy obraz nie skupia się na siatkówce, ponieważ soczewka lub rogówka nie załamują odpowiednio światła. Tymczasem – żeby dobrze widzieć – światło wpadające do oka musi znaleźć się dokładnie na siatkówce umiejscowionej wewnątrz gałki ocznej. By tam dotarło, przechodzi przez rogówkę, przednią komorę oka, soczewkę i ciało szkliste. Jeśli któryś z tych elementów szwankuje, pojawia się wada widzenia.

Jak widzą ludzie z wadą wzroku?

Bardzo różnie, w zależności od tego, który element budowy oka pracuje nieprawidłowo. Różne rodzaje wad wzroku powodują odmienne problemy z widzeniem. I tak osoby cierpiące na astygmatyzm widzą obraz o nieostrych konturach zarówno z bliska, jak i z daleka, czasem zdeformowany jak w krzywym zwierciadle. Daltoniści nie rozróżniają kolorów – w większości przypadków czerwonego i zielonego. Ludzie z krótkowzrocznością, czyli krótkowidze – jak nazwa wskazuje – dobrze widzą to, co jest blisko, natomiast rzeczy znajdujące dalej – nieostro (im większa wada oczu, tym bardziej to, co odległe jest rozmyte), jak również mają kłopoty z widzeniem nocnym (zamazany obraz). Z kolei dalekowidze, czyli osoby cierpiące na dalekowzroczność,  nieostro widzą to, co nieopodal, dlatego właśnie mają problemy z czytaniem czy nawleczeniem igły.

Zapraszamy na zakupy!