Poradnik dla alergików odnośnie soczewek kontaktowych

Wiosna i lato to trudny czas dla osób zmagających się z alergią. Dzisiaj przybliżamy temat alergii i związanych z nią dolegliwości ze strony oczu. Podpowiadamy także co powinni zrobić użytkownicy soczewek kontaktowych, kiedy objawy alergii się nasilają.


Alergia oczna – objawy i przyczyny

Alergie mogą mieć różne objawy – oprócz kataru i kichania są to najczęściej dolegliwości związane z narządem wzroku. Kiedy alergen dostanie się do oka, może wywołać np. alergiczne zapalenie spojówek, które objawia się zwykle swędzeniem, zaczerwienieniem i łzawieniem oczu oraz obrzękiem powiek. Zdecydowana większość przypadków to sezonowe alergiczne zapalenie spojówek.

Pierwsza przypadłość ma bardziej gwałtowny, ale stosunkowo krótkotrwały przebieg – występuje w okresie wiosenno-letnim i związana jest z pojawiającymi się w powietrzu pyłkami. Natomiast odmiana przewlekła daje łagodniejsze objawy, które niestety mogą trwać nawet przez cały rok (alergenami są tutaj np. roztocza kurzu domowego, pleśń lub sierść zwierząt).


Czy można nosić soczewki podczas alergii?

Alergiczne zapalenie spojówek zmniejsza tolerancję na soczewki kontaktowe. Wymienione wyżej objawy sprawiają duże problemy użytkownikom soczewek do tego stopnia, że niektórzy całkowicie rezygnują z ich noszenia. Jednak przy sprzyjających okolicznościach noszenie soczewek w czasie alergii jest możliwe. Przy samym swędzeniu oczu nie trzeba rezygnować z tej metody korekcji wzroku, ale kiedy alergia się nasila i dochodzą inne objawy (pieczenie, obrzęk powiek itp.) specjaliści zalecają zrezygnować na pewien czas z noszenia soczewek kontaktowych i zastąpić je okularami.

Druga kwestia to właściwe postępowanie. Użytkownicy soczewek, którzy zmagają się z alergią powinni jeszcze bardziej dbać o higienę ich użytkowania. Najlepszym rozwiązaniem będą jednodniowe soczewki. Zakładanie każdego dnia świeżych soczewek prosto z blistra minimalizuje ryzyko osadzania się na ich powierzchni zanieczyszczeń, w tym alergenów i innych czynników drażniących. Ponadto tego rodzaju soczewki nie wymagają stosowania środków dezynfekujących. Jednak jeśli z różnych przyczyn nosimy soczewki wielokrotnego użytku, musimy pamiętać o codziennym i dokładnym czyszczeniu.


Jak radzić sobie z alergią oczu?

Istnieje kilka sposobów, które pozwalają nieco zmniejszyć objawy alergii. Przede wszystkim powinniśmy zacząć od zrobienia testów, aby zidentyfikować alergen. Dzięki temu będziemy wiedzieli, co nas uczula i od czego w miarę możliwości trzymać się z daleka. Jednak w niektórych przypadkach samo unikanie alergenu nie przynosi rezultatu, a czasami jest właściwie niemożliwe. Wtedy warto skonsultować się z lekarzem (np. okulistą lub alergologiem), który zaleci odpowiednie postępowanie i może zdecydować o leczeniu farmakologicznym, przepisując właściwe leki antyalergiczne lub przeciwzapalne. 

Objawy alergii ocznej pomaga złagodzić stosowanie zimnych okładów, przepłukiwanie oczu roztworem soli fizjologicznej i masaż powiek. Bardzo ważne jest też nawilżanie oczu za pomocą specjalnych kropli. Alergicy powinni sięgać po krople bez konserwantów, które łagodzą podrażnienia, zmniejszając tym sposobem dyskomfort. Nawilżające krople do oczu przynoszą też ulgę użytkownikom soczewek kontaktowych. Alergicy noszący soczewki powinni rozważyć zamianę szkieł na jednodniowe hydrożelowe, skrócenie czasu noszenia soczewek, a podczas nasilonej alergii chwilową rezygnację z tej metody korekcji wzroku.


Soczewki i płyny polecane dla alergików

W naszym sklepie internetowym można kupić zarówno soczewki kontaktowe, jak i płyny do ich pielęgnacji, które zostały przystosowane do osób zmagających się z nadwrażliwością oczu lub alergią. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

  • ACUVUE MOIST, 30 SZT.- soczewki jednodniowe Johnson & Johnson z technologią nawilżającą
  • DAILIES AQUACOMFORT PLUS, 30 SZT. – jednodniowe soczewki z trzema składnikami nawilżającymi, które zapewniają długotrwały komfort
  • Biotrue 1 DAY – jednodniowe soczewki z innowacyjnego materiału, inspirowanego biologią ludzkiego oka
  • RENU MPS – wielofunkcyjny płyn do czyszczenia miękkich soczewek przystosowany do osób o wrażliwych oczach.