Jak ćwiczyć mięśnie oczu?

Czy wiesz, że regularnie wykonywane ćwiczenia oczu potrafią czynić cuda? Znakomicie polepszają jakość widzenia i zapewniają oczom sprawność na lata. Z tego artykułu dowiesz się jakie są najskuteczniejsze ćwiczenia na oczy.

Coraz więcej ludzi cierpi z powodu zmęczonych oczu. Przyczynami tych dolegliwości są m.in. długa praca przed ekranem komputera, godziny spędzane na przeglądaniu mediów społecznościowych, prasy, poczty na telefonie lub tablecie. Przy takim trybie życia, najlepszym sposobem na relaks oczu są ćwiczenia na oczy.

Jak poprawić sobie komfort widzenia?

Ćwiczenie oczu jest tanie i łatwe do wykonania. Nie wymaga od Ciebie specjalistycznego sprzętu. Co więcej, ćwiczenia na poprawę wzroku możesz wykonywać niemal wszędzie – w domu i w pracy, na spacerze czy podczas dojazdów do pracy. Są genialnym sposobem, który przyniesie ulgę Twoim zmęczonym oczom.

Trening oczu należy wykonywać regularnie po kilka, kilkanaście razy dziennie, łącznie powinien zająć około pół godziny. Aby jednak ćwiczenia dla oczu były naprawdę skuteczne, muszą być powtarzane każdego dnia.

Wiesz co to akomodacja oka?

Zbyt długie siedzenie przed komputerem powoduje zaburzenia akomodacji oka, czyli w widzeniu ostrości. Najprościej rzecz ujmując akomodacja oczu to proces zachodzący w gałce ocznej, dzięki któremu człowiek widzi ostro przedmioty niezależnie od ich odległości. Jest to możliwe dzięki soczewce wewnątrz oka, która zmienia swój kształt w zależności od tego, czy patrzymy na obiekt z bliska, czy z daleka. Zmianę kształtu soczewki powoduje tzw. skurcz akomodacyjny oka. Akomodacja wzroku jest nazywana także „nastawnością oka”, gdyż – jak nazwa wskazuje – ustawia oko do ostrego widzenia.

Przykładowe ćwiczenia akomodacji oka:

  • zamknij oczy na 10-15 sekund, a następnie otwórz i mrugaj intensywnie przez około minutę – rozluźnisz mięśnie gałki ocznej i nawilżysz oczy,
  • ustaw ołówek lub inny cienki przedmiot około 20 cm od twarzy, na wysokości oczu. Przyjrzyj się mu dokładnie, a następnie spójrz na coś, co znajduje się dalej,
  • wyobraź sobie leżącą w poziomie ósemkę, a następnie obrysuj ją oczami. Trening oka należy rozpocząć od lewej dolnej krawędzi ósemki i przesuwać się w kierunku górnej krawędzi prawego „brzuszka” ósemki,
  • zamknij oczy i wyobraź sobie mocno, choć powoli kołyszące się wahadło, z zamkniętymi oczami podążaj gałkami ocznymi za ruchem wahadła.

Joga oczu przy komputerze

Podczas pracy przy komputerze mięśnie oka są cały czas napięte. Oto proste ćwiczenia na zmęczone oczy, które pomogą szybko rozluźnić mięśnie oczu:

  • gdy czujesz zmęczone oczy, zasłoń je dłońmi na kilkanaście sekund
  • co jakiś czas popatrz na jakikolwiek inny przedmiot niż monitor komputera i obrysuj go wzrokiem
  • jak najczęściej odrywaj wzrok od komputera i spoglądaj w dal, najlepiej na coś zielonego (np. drzewa za oknem), bo to wyjątkowo odprężający kolor
  • co 30 minut rób serię szybkiego mrugania w celu nawilżenia oczu
  • po godzinie pracy, zrób 5 minut przerwy
  • na ścianę, na wysokości wzroku przyklej czarną dużą kropkę. Patrz na nią aż do momentu, w którym zacznie się w środku rozjaśniać, a wokół powstanie biała otoczka. Następnie przenieś wzrok na ścianę – powinieneś/-aś zobaczyć na niej białą kropkę.

Joga oczu wymaga spokojnych ruchów, dlatego warto ćwiczenie wzroku wykonywać powoli. Choć przywołane ćwiczenia gałek ocznych wydają się zbyt proste, by były skuteczne, wystarczy przekonać się, że szybko przynoszą ulgę zmęczonym oczom.

Systematyczność ćwiczeń mięśni ma zasadnicze znaczenie, należy bezwzględnie o komforcie oczu pamiętać każdego dnia, zwłaszcza gdy długo spędzasz czas przy różnego rodzaju ekranach. Znakomitym wsparcie przy tych działaniach będą krople do oczu, które oczyszczą oczy i je nawilżą.