P R E Z B I O P I A

Nazywana jest również starczowzrocznością, ponieważ jej występowanie ściśle wiąże się ze starzeniem organizmu. Jest taką wadą, którą można łatwo skorygować za pomocą okularów bądź soczewek kontaktowych. Soczewka oka wraz z wiekiem staje się mniej elastyczna, przez co traci swoją zdolność akomodacji. Na skutek tego u osób po 40-45. roku życia zaczynają pojawiać się trudności w przystosowaniu się do patrzenia z różnych odległości. 

Badanie wzroku


Jakie są objawy prezbiopii?

Starczowzroczność najczęściej objawia się nieostrym widzeniem z bliska. Osoby z tą wadą często żartują, że potrzebują dłuższych rąk, aby móc przeczytać książkę lub gazetę. Muszą bowiem maksymalnie oddalić oglądany przedmiot w celu polepszenia ostrości. Oprócz “syndromu krótkiej ręki” prezbiopii towarzyszą problemy z czytaniem przy słabym świetle, a często także zmęczenie oczu i bóle głowy.

Jak radzić sobie z tą wadą?

Po zaobserwowaniu u siebie wymienionych wyżej objawów, niezbędna będzie wizyta u specjalisty. Okulista lub optometrysta zdiagnozuje wadę za pomocą specjalnych przyrządów i doradzi pacjentowi najlepszą metodę korekcji wzroku. Prawdopodobnie będą to okulary progresywne lub multifokalne soczewki kontaktowe. Wśród osób zmagających się z prezbiopią najczęściej wybieranym rozwiązaniem są szkła kontaktowe ze względu na wygodę użytkowania i dlatego zdobywają coraz więcej zwolenników. 

Soczewki multifokalne -zwane czasami progresywnymi -mają koncentryczną budowę, co oznacza, że centrum służy do widzenia bliskiego, a peryferia do dalekiego. Dzięki temu powstający na siatkówce obraz jest wyraźny, zarówno w odległościach bliskich, pośrednich, jak i dalekich. Niewątpliwą zaletą takich soczewek jest również to, że poruszają się wraz z okiem. Sprawia to, że nie musisz przechylać głowy, aby popatrzeć w wybranym kierunku.