ASTYGMATYZM – skąd się bierze? Jakie są objawy, jak go leczyć i jakie soczewki będą najlepsze?

Co to jest astygmatyzm?

Różnica między zdrowym a astygmatycznym okiem

W astygmatyzmie dwa elementy oka, tj. soczewka wewnątrzgałkowa i rogówka, nie są położone symetrycznie względem osi obrotu, a to sprawia, iż promienie światła wpadające do oka nie skupiają się na siatkówce w jednym punkcie lecz załamują się wzdłuż odcinka ograniczonego przez minimalną i maksymalną moc oka.

Objawy astygmatyzmu

Zazwyczaj astygmatyk skarży się na problemy z widzeniem, przez co obrazy są nieostre, a krawędzie przedmiotów czy osób rozmywają się. Osoba dorosła może mieć również problem z rejestracją prawidłowego kąta nachylenia, natomiast dzieci z astygmatyzmem mają trudności z rozpoznawaniem niektórych liter, np. czytając mylą literę „F” z „P”. Może on łączyć się z inną wadą wzroku, np. krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością, wtedy nazywa się ją niezbornością złożoną.

Gdy pojawią się tego typu symptomy lub wystąpią inne problemy ze wzrokiem, należy udać się do okulisty.
U specjalisty najczęściej diagnozuje się krótkowzroczność, dalekowzroczność, jaskrę, zaćmę, astygmatyzm. Do odpowiedniego rozpoznania okulista potrzebuje sprzętu, który jest podstawowym wyposażeniem gabinetu. Podejrzewając astygmatyzm, okulista sięgnie zapewne po oftalmometr Javala, za pomocą którego zmierzy oś oraz stopień niezborności oka.

Przyczyny astygmatyzmu

U pacjentów z astygmatyzmem stwierdza się nieprawidłową budowę rogówki odpowiedzialnej za załamywanie się światła. W przypadku niezborności posiada ona wiele promieni krzywizny. Ma przy tym kształt wycinka piłki do rugby (astygmatyzm rogówkowy). Wiązka promieni, która wpada do oka, załamuje się i skupia w wielu punktach (a nie w jednym, jak dzieje się w przypadku zdrowego oka).

Niezborność jest najczęściej wadą wrodzoną, a zaburzenia widzenia pojawiają się w chwili przekroczenia określonego stopnia deformacji. Niekiedy astygmatyzm łączy się z innymi wadami wzroku (np. diagnozowane są: astygmatyzm oraz krótkowzroczność). Mamy wówczas do czynienia z astygmatyzmem złożonym. Wada może pojawić się również w wyniku urazu lub na skutek mechanicznego uszkodzenia rogówki.

Leczenie astygmatyzmu

Leczenie astygmatyzmu polega na noszeniu korekcyjnych szkieł cylindrycznych lub odpowiednio dobranych soczewek kontaktowych. Te ostatnie są szczególnie polecane w przypadku pourazowej niezborności, bowiem ściśle przylegają do powierzchni rogówki, wygładzając przy tym jej powierzchnię.

Leczenie operacyjne skutecznie usuwa wadę wzroku i często w znacznym stopniu poprawia komfort życia pacjenta. W przypadku pojawienia się pierwszych problemów ze wzrokiem, konieczne jest zgłoszenie się do okulisty. Jeśli astygmatyzm nie będzie prawidłowo leczony, mogą pojawić się problemy takie jak: przewlekłe zapalenie brzegów powiek, zapalenie spojówek, silne bóle głowy, a w przypadku dzieci i młodzieży – trudności w nauce.

Jakie soczewki kontaktowe dla astygmatyka?

Wybierając soczewki dla osób z astygmatyzmem musisz pamiętać:

  • aby wybierać soczewki toryczne wyposażone w odpowiedni system stabilizacji
  • pamiętać o dopasowaniu soczewek pod okiem specjalisty okulisty lub optometrysty
  • wybierać sprawdzone soczewki pochodzące z oryginalnych źródeł

Aby jak najlepiej dopasować soczewki, warto odwiedzić specjalistę optometrystę lub okulistę, którzy pomogą Ci w dopasowaniu tej najlepszej soczewki i wskażą, jak zakładać i zdejmować soczewkę oraz jak prawidłowo czyścić.

Warto nadmienić, iż na rynku spotkamy, toryczne szkła miesięczne, jak i toryczne soczewki jednodniowe, które obecnie wykonuje się z materiałów hydrożelowych i silikonowo- hydrożelowych. Starszy technologicznie materiał hydrożelowy odznacza się wysokim nawilżeniem soczewki, co przekłada się na komfort jej noszenia, natomiast materiały silikonwo- hydrożelowe przepuszczają do oka więcej tlenu, dzięki czemu oczy są zdrowsze i wyglądają estetycznie nawet po wielu godzinach od ich założenia. Jeżeli często przebywamy na słońcu warto wybrać soczewki wyposażone w filtry UV.